Liniały pomiarowe

Liniały pomiarowe to urządzenia miernicze wykorzystywane do wspomagania pracy różnego rodzaju maszyn. Ich zadaniem jest profesjonalny pomiar długości, dokonywany z najwyższą precyzją. W zależności od zapotrzebowania wykorzystywane są liniały o różnym sposobie działania. Ich zastosowanie przekłada się na sprawny proces produkcji, ponadto eliminuje wszelkie opóźnienia z powodu nieprawidłowo dokonanych pomiarów.

Kiedy pomiar musi być dokładny?

W wielu branżach czy profesjach każdy milimetr ma fundamentalne znaczenie. W budownictwie, geometrii, inżynierii, rysunkach technicznych czy w pracy z drewnem liniały pełnią element nadrzędny. To właśnie dzięki nim możliwe jest wykonanie precyzyjnych pomiarów, z dokładnością do milimetra czy nawet jednego mikrona. Dodatkowo gwarantują uzyskanie zamierzonego efektu, przyspieszając tym samym pracę, jak również skuteczne funkcjonowanie maszyn. Kiedy wykonanie pomiaru musi być dokładne, wówczas najczęściej stosuje się: liniał pomiarowy optyczny, liniał pomiarowy magnetyczny lub liniał krawędziowy.

Liniały pomiarowe – gdzie są wykorzystywane?

Swoje zastosowanie liniały pomiarowe znajdują wszędzie tam, gdzie wymagana jest precyzyjna kontrola wymiarów. Wykorzystywane są w całej gamie maszyn przemysłowych. Obecnie liniały instalowane są do zwiększenia precyzji m.in. takich urządzeń jak: wiertarki, tokarki, frezarki, elektrodrążarki czy szlifierki. Dodatkowo stosowane są w maszynach do obróbki drewna lub kamienia, cięcia PVC, jak również maszyny CNC i NC lub spawalnicze.

Zastosowanie liniałów pomiarowych pozwala na wykonanie precyzyjnego pomiaru nawet w trudnych warunkach pracy. Głowica przesuwa się po urządzeniu bez kontaktu z jego powierzchnią, co gwarantuje stabilność przeprowadzanych pomiarów bez względu na drgania czy inne zakłócenia, np. pył.

Z czego są zbudowane liniały pomiarowe?

Na rynku można nabyć wiele rodzajów liniałów różniących się między sobą zarówno wyglądem czy jakością, jak i sposobem budowy. Jednak najczęściej składają się one z: listwy wzorcowej, głowicy odczytowej (składającej się z czujnika i przetwornika), jak również z podziałki z elementarną działką. Elementy te tworzą podstawę liniału, która podlega modyfikacji oraz uzupełnieniu o inne podzespoły. Co ważne, liniały pomiarowe tworzone są najczęściej z podstawowych dla przemysłu materiałów. Przykładowo: listwy czy podziałki to zazwyczaj szkło, taśma magnetyczna czy stal nierdzewna. Na listwę naniesiona jest podziałka.

Jakie są zalety liniałów pomiarowych?

Zainstalowanie liniałów pomiarowych dostarcza następujących korzyści:

  • eliminacja wpływu zużycia mechanicznych układów napędowych na precyzję pozycjonowania urządzenia;
  • zwiększenie dokładności pracy;
  • skrócenie czasu przygotowawczego;
  • rozszerzenie możliwości maszyn o dodatkowe funkcje, np. wizualizacja pomiaru;
  • zminimalizowanie błędów operatorów;
  • niezwykła precyzja;
  • kontrola dokładności wykonywanego pomiaru;
  • zwiększona efektywność maszyn.

Zastosowanie liniałów pomiarowych

Zastosowanie odpowiednich liniałów pomiarowych znacząco ulepsza i usprawnia pracę maszyn czy urządzeń. Świetnym przykładem są obrabiarki konwencjonalne. W ich przypadku użycie liniału podnosi efektywność pracy nawet o 40%. Ma to bezpośredni związek zarówno ze skróceniem czasu przygotowawczego, jak i czasu obróbki. Liniały ulepszają proces przy jednoczesnym uwzględnieniu dokładności i pewności pracy na maszynie.

Przykładowe zastosowanie:

  • pomiar długości;
  • sprawdzanie płaskości powierzchni;
  • rysowanie linii prostych;
  • kreślenie rysunków technicznych;
  • wyznaczanie kątów;
  • cięcie folii i papieru;
  • prace ślusarskie i stolarskie.

Jakie są rodzaje liniałów?

Liniały pomiarowe można podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich można wyróżnić:

  1. liniały zamknięte – stanowią doskonałe rozwiązanie do pracy na obrabiarkach, gdyż tego rodzaju liniały są chronione przed pyłem, kurzem, wiórami czy chłodziwem.
  2. liniały optyczne – to urządzenia cyfrowe, za pomocą których dokonuje się pomiaru liniowego. Głowica umieszczona jest na ruchomym wysięgniku, co sprawia, że przemieszcza się wzdłuż liniału. Gwarantuje to szybki i skuteczny pomiar przesuwu czy długości.
  3. liniały magnetyczne – służą do pomiaru ruchu liniowego, obejmując podstawowe parametry tj. prędkość lub kierunek. Do pomiaru wykorzystywane jest pole magnetyczne, tworzone przez odpowiednią taśmę. Liniał magnetyczny znacząco zwiększa efektywność wielu urządzeń czy maszyn.

Na jakie liniały pomiarowe warto zwrócić uwagę?

Firma TIGER-POL oferuje sprzedaż, montaż oraz serwis urządzeń pomiarowych do maszyn. W swoim asortymencie dysponuje magnetycznymi oraz optycznymi systemami cyfrowego odczytu. Na uwagę z pewnością zasługują:

Wymienione liniały posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed pyłem, kurzem czy chłodziwem. Pozwala to na dokonanie precyzyjnego pomiaru i niczym niezakłóconą pracę

Warto również bliżej zapoznać się z ofertą liniałów magnetycznych:

 

Asortyment opiewa w szeroki wybór narzędzi pomiarowych, co umożliwia dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb. To również gwarancja niezawodności i doskonałej jakości proponowanych produktów. Liniały dostępne w ofercie firmy TIGER-POL są testowane w najtrudniejszych warunkach, co świadczy o ich niezwykłej trwałości oraz odporności na wszelkie zabrudzenia czy wibracje. Ma to przełożenie m.in. na wzrost wydajności oraz obniżenie kosztów. Dodatkowo liniały pasują do różnych sterowników oraz pozycjonerów, ponadto są kompatybilne z różnymi wyświetlaczami.